Skip to content


Bezpečnost především (Indect,Adabts, a další)

INDECT

Projekt INDECT (Intelligent Information System Supporting Observation, Searching and Detection for Security of Citizens in Urban Environment) je zpracováván (řešen) v rámci 7. RP (rámcového programu) Evropské unie v kategorii Bezpečnost.

Cílem je vytvořit automatický systém sbírání a zpracování informací z webových stránek, diskuzních fór, souborových serverů, P2P sítí and dokonce i jednotlivých koncových počítačů. Cílem je pomocí umělé inteligence vyhledávat “nestandardní” chování uživatelů a potenciální hrozby.

Česká republika se projektu také účastní – řešitel za ČR je Doc. Jaroslav Zdrálek z VŠB-TU Ostrava, partner je Katedra telekomunikační techniky. Česká strana se podílí mimo jiné na následujících úkolech:

  • návrh agenta (sw), který bude umístěn do počítačové sítě s úkolem detekovat abnormální chování
  • vyhledávání potřebných informací v počítačových sítích

ADABTS

Adabts má automaticky detekovat “podezřelé” chování lidí na veřejnosti pomocí CCTV kamer a dalších metod (na základě analýzy hlasu, pohybů těla a dalších údajů) a tyto osoby pak sledovat v davu.

„Monitorujeme všechno deviantní chování,” řekl nizozemskému deníku NRC Handlesblad Maarten Hogervorst z výzkumného institutu TNO Defence and Security, který je partnerem projektu Adabts. Jde přitom jen o jeden ze stovek bezpečnostních projektů, které zastřešuje Evropský program výzkumu bezpečnosti (ESRP). Ten financuje Evropská unie z fondů určených na podporu evropské vědy, do roku 2013 jde o 1,4 miliardy eur.

Adabts nemá sloužit jen boji proti terorismu, ale poslouží prý i proti běžnému zločinu nebo v případě nepokojů. V budoucnu budou kamery schopné zaznamenat rychlý pohyb paží, křik nebo zvuky rozbíjeného skla. Policie se tak rychleji dostane k místu přepadení nebo vloupání.

články z tisku v češtině:

ADABTS, INDECT

další zajímavé odkazy v angličtině, včetně seznamu “vědeckých” projektů (jako např. EU-SEC II, PROMETHEUS):

ADABTS, INDECT, oficiální stránky INDECTu, seznam

Posted in Info.

Tagged with , , , .