Skip to content


Stávka dopraváků v Ostravě po šesti dnech končí

Odbory se po zhruba tříhodinovém jednání dohodly s vedením společnosti a zástupci ostravského magistrátu na zvýšení mezd. Příští rok se podle požadavků odborů zvednou o zhruba pět procent, letos ale neporostou vůbec.

Odboráři na začátku celého vyjednávání o platech požadovali jejich navýšení o patnáct procent, později chtěli osm a nakonec pět, na kterých trvali během celé stávky. Naopak dopravní podnik jim původně nabízel jen jedno a půl procenta, které později doplnil garancí stejného zvýšení i pro příští rok. Zaměstnanci si tedy nakonec své zvýšení vybojovali, dostanou ho ale až od roku 2012.

Řidičům se tak zvýší mzda minimálně o pět procent, z toho jedno procento ve výkonnostních odměnách. Dělníci, kteří mají nejnižší platy, pak budou mít vyšší mzdu o šest procent.

Ne všichni dopraváci ale s dohodou souhlasí, některým vadí právě fakt, že se letos žádné zvýšení platu nedočkají. “Hlasoval jsem proti této dohodě, ale je mi jasné, že kdybychom pokračovali ve stávce i zítra, zúčastnila by se nás jen hrstka a nemělo by to smysl. Všichni už se prostě snažili stávku za každou cenu ukončit. Proto byla dohoda přijata” komentoval výsledek anonymně jeden z řidičů.

http://ostrava.idnes.cz/clanek.aspx?c=A110606_160559_ostrava-zpravy_jog

Když se chce, tak to jde. Je sice dost pravděpodobné, že než k navýšení mezd vůbec dojde, životní náklady všech pracujících se ještě několikrát zvýší. Takže to nelze považovat ani za dorovnání do normálu, natož tak zvýšení. Kdyby ale nestávkovali, byli by na tom ještě hůř.

Posted in Info.

Tagged with , , , .