Skip to content


Tania Golan: Prohlášení k odmítnutí vojenské služby (Izrael)

tanya

Tania Golan je anarchistka, veganka, aktivistka v ekologických bojích a členka Ahdut-Wihdeh-Unity. Odmítá vstoupit do sionistické armády. Uveřejňujeme její prohlášení, které zahrnuje její úvahu a její sociální kritiku.

Rozhodnout se vstoupit nebo ne do armády je politické rozhodnutí, které by měl být schopen každý člověk udělat sám. Já protestuji proti zákonu, který nutí mladé ke vstupu do armády.

Nemám žádnou víru v autoritářskou hierarchii. Armáda je ruka buržoazie, vlády a výrobců zbraní. Jsou ti, kdo mají prospěch z izraelsko-palestinského konfliktu a nikdy se nevzdají ekonomické kontroly nad západním břehem. Tyto síly vytvořily rasismus a rozdělení. Vládní náklady na IDF (které také pocházejí z USA) inklinují k růstu rok od roku na úkor vzdělání, zdravotní péče a sociální péče; jenomže žádné bezpečí neexistuje – existuje mnoho hrozeb v Izraeli. Předpokládám, že náš strach je využíván k rozptýlení a prevenci důkladného zamyšlení.

Není možné budovat spravedlivou společnost založenou na bezpráví. Odmítám vstoupit do rasistické, fašistické, diskriminační a utiskující organizace. Odmítám se účastnit v organizace které, po desetiletí, drží miliony bez civilních práv.

Na druhé straně žijí stejní lidé jako jsme my, se stejnými potřebami jako ty naše, kteří jen chtějí žít své životy. Zatčení, administrativní zadržení, týraní armádními a židovskými osadníky, mzdové otroctví, žádná sociální péče – nemůžeme být v bezpečí, když jim dáváme dostatek důvodů, aby proti nám bojovali.

Armáda, právě jako škola, je institut, který provádí socializaci. Hlavní cíl státní školy je, aby sestěhovala společnost do monolitické entity, a hlavní cíl IDF není – chránit lidi, ale být kotel (Izraelský slang pro armádu jako instituci, která dělá lidi stejnými), co udržuje étos na živu a vytváří proces zbožťování sebe sama, zatímco ve skutečnosti chrání jen hierarchii.

Je to instituce s nemotornou byrokracií, sektory, které jednají jen mezi sebou a nemají žádný poměr ke skutečnému světu, a další sektory pro jednání s civilními záležitostmi. Tento druh struktury vzdělává mládé do dogmatického způsobu myšlení, které zvěčňuje hierarchický vztah mezi utiskovatelem a utlačovaným. Tato část života je konečný stupeň ve vstupu do dospělosti v této části země, mezi řekou a mořem.

Myslím, že připojení se k této organizaci by měla být motivována osobním přáním a myšlenkou. Může to fungovat, jako například v Demokratické Federaci Rojava, ne tak daleko od nás; možná se můžeme od nich něco naučit. Nemají žádné povolávací zákony, nicméně, mají podobné procento odvodu k YPG a YPJ jako má Izraelská IDF. Pokud není žádná touha něco chránit, pravděpodobně by to nemělo být chráněné.

Odmítám důvody ke vstupu na vojnu: kamarádství, směr života, zkušenost, pomáhání komunitě. Vyberu si neobětovat dva celé roky řinčení, ponížení, a útisku pro nic. Nebudu nosit armádní uniformu, stejně tak nebudu přispívat k veřejnému tlaku pro vstup na vojnu. Odmítat povolání ke službě není jednoduchá věc, ale to není ani vstup na vojnu.

V neposlední řadě, je zde věc spravedlnosti. Armáda ohrožuje životní prostředí odtoky oleje a kalu, zbavuje se vybavení házením do moře a trvalou aktivitou, která ohrožuje rovnováhu flóry a fauny. Všechno výše uvedeného se děje bez nejmenšího náznaku odpovědnosti, přesně jako s armádními vládními výdaji.

Použití vašeho hlasu, v každé situaci, je velká pomoc, a zvu každého, kdo má hlas, aby ho použil. Prostě, špatné věci se stanou, když dobří lidé nic nedělají.

Tanya Golan

http://actforfree.nostate.net/?p=22442

Posted in A-info, Komuniké.

Tagged with , .