Skip to content


CCF poslali bombu do MMF (Paříž)

zpráva z oficiálních médií:

Do pobočky Mezinárodního měnového fondu v Paříži dorazil dopis s výbušninou. Při jeho otevření utrpěla lehké zranění v obličeji jedna ze sekretářek v ředitelství, informovala agentury AFP s odvoláním na policejní zdroje.

Podle televize BFMTV utrpěla žena popáleniny na rukou a na obličeji.

Podle řeckého ministra veřejného pořádku dopis do Paříže odeslala z Řecka zřejmě stejná anarchistická skupina, která tento týden dopis s výbušninou poslala i na německé ministerstvo financí.

Přestože se předpokládá, že situace není vážná, bylo z preventivních důvodů několik osob z místa incidentu evakuováno. Událost již úřady intenzivně vyšetřují.
reklama

Podle pařížského policejního prefekta Michela Cadota šlo o podomácku vyrobenou třaskavinu. Předtím podle něho přišlo několik telefonických výhrůžek, ale není jasné, zda ty nějak souvisejí s dnešním incidentem.

Televize BFMTV přirovnala výbušnou směs k větší petardě uloženou ve válečku o rozměru 30 centimetrů. Policie záležitost vyšetřuje jako teroristický čin a zároveň jako pokus o vraždu.

Francouzský prezident François Hollande označil výbuch dopisové bomby v pobočce za atentát a slíbil, že policie vyvine veškeré úsilí k zatčení organizátorů útoku.

K činu se již vyjádřila generální ředitelka MMF Christine Lagardeová. “Byla jsem informovaná o výbuchu v pařížské kanceláři MMF, který způsobil zranění jednoho z našich zaměstnanců. Odsuzuji tento zbabělý čin a potvrzuji odhodlání MMF pokračovat v práci v souladu s naším mandátem. Úzce spolupracuji s francouzskými orgány ve vyšetřování tohoto incidentu a zajištění bezpečnosti našich zaměstnanců.”
Stejný dopis dorazil i do Německa

Incident se odehrál pouhých šest týdnů před prezidentskou volbou ve Francii a následuje den poté, co byl také na německém ministerstvu financí nalezen poštovní balíček obsahující výbušnou směs. K odeslání této zásilky adresované přímo německému ministru financí Wolfgangu Schäublemu se přihlásila řecká anarchistická skupina Conspiracy of Fire Cells. Ta se na rozesílání dopisových bomb zaměřila i několikrát v minulosti zejména velvyslanectvím a evropským státníkům.

Dopisové bomby nepřišly do Berlína poprvé. Stejná organizace je v roce 2010 poslala mimo jiné i kancléřce Angele Merkelové. Výbušnou zásilku od Conspiracy of Fire Cells obdržel také bývalý italský premiér Silvio Berlusconi.

Jako odesílatel zásilky pro šéfa německé státní pokladny byl uveden řecký poslanec Adonis Spyridon Georgiadis. “Bohužel je to pravda,” potvrdil politik v rozhovoru pro Bild. “Je to má adresa. Ten nebo ti teroristé zřejmě použili mé jméno proto, že v Řecku platím za přítele Německa a pana Schäubleho.”

 

 

odkaz na oficialni media:

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/v-budove-menoveho-fondu-v-parizi-vybuchl-dopis-jeden-clovek/r~e448a31a0a3b11e7bc17002590604f2e/?_ga=1.64954095.1752649341.1490032500

Posted in A-info.