Skip to content


Pět dánských anarchistů obviněno z terorismu

Dnes, po čtyřech měsících vazby, jsme konečně u městského soudu vyslechli obvinění proti našim pěti kamarádům a soudruhům. Pětice, která byla zatčena 26. dubna 2011, byla oficiálně obviněna z mnoha žhářských útoků proti dvěma kožešinářským společnostem, proti sídlu vedení Nordea bank (druhá největší banka v Dánsku), proti hlavní policejní stanici, řecké ambasádě, policejní škole a několika dalším bankám v Kodani. Některá obvinění jsme sice na základě dřívějších policejních prohlášení očekávali, špatné zprávy ale přišly, když se závažnost obvinění zvýšila z obyčejného žhářství na obvinění z terorismu, podle dánských zákonů o terorismu, schválených v roce 2002. Pětka je obviněna z pokusu destabilizovat dánský stát a policii prostřednictvím svých údajných útoků. Byla také obviněna z pokusu o žhářství a další útoky, které se prý neuskutečnily jen díky včasnému zatčení. Tyto útoky měly směřovat proti budově parlamentu, proti královnině stráži, proti budově soudu a proti fundamentalistické křesťanské sektě, která nese zodpovědnost za vyklizení domu mládeže v Kodani z roku 2007. Absurdita těchto posledních obvinění jen podtrhuje směšnost celé kauzy a ukazuje, že ji policie zneužívá k politickým účelům. Nedávný výzkum antifašistických organizací odkryl tajnou extrémně pravicovou skupinu se silnými vazbami na policii, na vládu, neonacistické strany a skupiny fašistických hooligans. Policie se teď snaží vytvořit „levicovou teroristickou“ skpinu, aby odvedla pozornost veřejnosti od těchto nedávných zjištění a aby ji vyděsila před nadcházejícími celostátními volbami. Všech 5 obviněných nadále prohlašuje svou nevinu u všech obvinění, zejména pokud jde o ta nejnovější směšná nařčení.

Jako narchisté stojíme v opozici proti státu i kapitalismu a podporujeme své kamarády a soudruhy v jejich vzdoru proti státu. Jelikož jsme s nimi od jejich uvěznění nemohli volně mluvit a nesmí ani dělat veřejná prohlášení, stojíme za nimi v jejich odmítnutí zodpovědnosti za tyto akce, zatímco současně tyto akce podporujeme jako oprávněnou metodu odporu. Bez ohledu na jejich vinu nebo nevinu v očích státu, ke svému konfliktu se státem byli dohnáni a bojují za svou svobodu. Voláme po mezinárodní solidaritě s vězněnými.

Podle závěrů dnešního soudu zůstanou přátelé ve vazbě minimálně další měsíc, pravděpodobně pak až do svých soudních procesů. Jejich ména na žádost jejich zástupců nezvěřejňujeme, ale jsou to soudruzi a přátelé mnoha bojujících lidí v Kodani. Můžete jim psát dopisy na mailovou adresu solidaritetshilsner@gmail.com, dopis bude vytištěn a předán zadrženým. Jejich pošta a návštěvy jsou kontrolovány, takže vše bude číst policie. Všichni zadržení mluví dobře anglicky. Všechna vyjádření podpory vítáme. V boji proti státu a kapitalismu nesmí být nikdo zapomenut.

Někteří anarchisté z Kodaně

https://actforfreedomnow.wordpress.com/2011/08/20/terror-charges-brought-against-5-anarchists-comrades-in-denmark/

Posted in A-info, Anarchist black cross.

Tagged with , , .