Skip to content


Generální stávka. Kapitalismus opět zabíjí ! (Chile)

26/8/20011

Během dvoudenní stávky, vyhlášené svazem pracujích (CUT) se udály významné srážky a občasné rabování. Protestující požadují ústavní změny, okamžité snížení daní a bezplatné veřejné vzdělání. Byla to první 48-hodinová celostátní stávka v chilské historii, zatímco studenské boje trvají již více než tři měsíce. Je to největší mobilizace v zemi od konce diktátorského režimu v roce 1990.Během těchto střetů Manuel Gutiérrez Reinoso, 16-ti letý chlapec byl zastřelen policií. Policejní mluvčí uvedl, že zemřel v nemocnici na následky střelného poranění v hrudi. Reinovův bratr, který s ním byl v době střelby, tvrdí, že fízl na něj třikrát vystřelil z policejního vozu.

Kolem 80-ti odborových svazů zdravotnictví a dopravy se účastnilo stávky, stejně jako politické trany, studenti a různé anarchistické organizace. Stávkující blokovali klíčovou silniční křižovatku města Santiago zatímco na předměstí se stala cílem veřejná doprava, na kterou dopadaly kameny směřující proti stávkokazům. Policie použila chemické plyny a vodní děla na jejich obranu. Nejméně 270 autobusů bylo zničeno.

Ve středu se konal veliký pochod tisíců lidí, učitelů a studentů blokujících osm dopravních pásů Alameda Avenue, která je velmi blízko parlamentu. Mnoho masek představovalo bývalého presidenta Chile Salvadora Allendeho, který spáchal sebevraždu v parlamentu 11. září 1973, zatímco jednotky Augusto Pinocheta se pokoušeli o převrat. Podobné protesty byly i v jiných městech jako Valparaiso a Concepcion.

V úterní noc v chudých čtvrtích města se protestující utkali s policií, když o něco dříve policie zaútočila na squaty.

Od středy bylo zadrženo 1.394 lidí a desítky dalších byly těžce raněni ve srážkách s policií. 18-ti letý kluk Mario Pinto Parraguez, byl střelen fízlem do oka. Stále je v kritické situaci. Vláda oznámila, že se vše vyšetří.

Mnoho hlasování ukáže malou popularitu pravicové vlády Sebastiana Pinera, a mnozí spekulují, že je to nejméně populární prezident od konce Chilské diktatury v roce 1990.

http://actforfreedomnow.wordpress.com/2011/08/27/48-hour-general-strike-in-chile-capitalism-kills-again/

Posted in Info.

Tagged with , .