Skip to content


V Ostravě demonstrovaly tisíce horníků

17.9.2013. Na Prokešovo náměstí horníci přišli v průvodu od fotbalového stadionu Bazaly. Nad hlavami drželi transparenty s nápisy »Bakalo, už jsme ti vydělali dost!«, nebo například »Zavřený důl už nikdo neotevře«. Centrem Ostravy znělo hornické skandování »Bakalu do dolů!«, protože právě kontroverzní podnikatel Zdeněk Bakala je přes skupinu BXR a firmu NWR spolumajitelem OKD.

Několik desítek z nich vtrhlo do budovy bývalého ředitelství OKD na Prokešově náměstí, objekt ale sami opustili poté, co se na místě objevili policejní těžkooděnci.

Na sraz ke stadionu Bazaly dorazily ze šachet ostravsko-karvinského revíru dvě desítky autobusů, další demonstranti přijeli osobními auty. Moravskoslezské horníky přijeli podpořit zástupci Mostecké uhelné a odborových svazů, promluvil i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Horníkům se nelíbí situace, jaká v poslední době panuje v těžební firmě OKD. Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím dělá firma výrazná úsporná opatření. Horníkům chce například omezit přídavky na dovolenou a Vánoce (tzv. 13. a 14. platy) nebo příspěvky na pojištění.

Smluvním zaměstnancům firma snížila mzdy, propustila 250 administrativních pracovníků a postupně snižuje počet pracovníků dodavatelských firem – ze 4200 jich zbude jen 2500. Společnost chce prodat firmu OKK Koksovny. Včera společnost New World Resources (NWR) oznámila, že uzavře důl Paskov na Frýdecko-Místecku, kde pracuje zhruba 3000 lidí.

Jde o hodně. Média nejčastěji kalkulují se 3500 propuštěnými v případě uzavření dolu Paskov. Pokud by se ale situace nezvládla a zkrachovala by OKD, na dlažbě by mohlo skončit až 71 tisíc lidí!

http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/77517-hornici-se-bourili-v-ostrave-bakalo-uz-jsme-ti-vydelali-dost/
http://www.halonoviny.cz/articles/view/9220346
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/v-ostrave-demonstrovaly-tri-tisicovky-horniku-nekteri-vtrhli-do-budovy-okd-1021867

Posted in Info.

Tagged with , , .