Skip to content


USA staví zpravodajské centrum ve Wiesbadenu

Velení amerických sil v Evropě potvrdilo informace o stavbě nového zpravodajského centra ve Wiesbadenu na jihozápadě Německa. To by mělo shromažďovat veškeré zpravodajské informace taktického i strategického charakteru s potenciálním významem pro vojska USA v Evropě. Výstavba má být dokončena v roce 2015. Podle tvrzení Pentagonu má centrum pracovat v plném souladu se zákonem.

Německý list Focus informuje, že podle dřívějších informací Američanů probíhá výstavba centra sledování elektronické komunikace v ceně 124 milionů eur.

List Spiegel v souvislosti s informacemi Edwarda Snowdena spekuluje, že jediné místo, odkud mohlo probíhat sledování elektronické pošty a hovorů německých občanů, představuje právě nedostavěné centrum ve Wiesbadenu.

Po deseti dnech mlčení šéf německé rozvědky BND Gerhard Schindler prohlásil, že ve Wiesbadenu budou mimo jiné pracovat operativci služby NSA, která se zabývá elektronickým zpravodajstvím. Zda tam už aktuálně působí, není známo.

Jak informuje Spiegel, Američané nepřipouštějí jakoukoliv formu německé účasti na výstavbě centra. Veškerý stavební materiál je importován a pochází z USA, práce provádějí výlučně americké firmy.

http://www.blisty.cz/art/69364.html

Posted in Info.

Tagged with , , .