Skip to content


Aktualizace o situaci zadržených v případě Achen

Aktualizace o situaci zadržených soudružek/soudruhů v případě „Série bankovních přepadení v Achen“.

13. 04. 2016. Byla zadržena (na základě mezinárodního zatykače vydaného Europolem) v Barceloně soudružka anarchistka, obviněná z bankovní loupeže v Aachen v listopadu 2014. (viz. dříve uvedené články). Později byla extradikována do Kolína nad Rýnem, kde ve vazební věznici čeká na soud.

21. 06. 2016.  Po násilné razii katalánské policie v bytě v centru Barcelony, byl zatčen a převezen do Madridu další soudruh anarchista. Je obviněn z podílení se na vyvlastnění bankovní pobočky Pax Bank ke které došlo v listopadu 2014 v německém Aachen. Jde o stejnou akci, za kterou je vezněná soudružka zadržená v Barceloně 13. 04. 2014.
Je známo, že zatykač je založen na údajné shodě mezi stopou genetického materiálu nalezeného v Pax Bank v Aachen a vzorkem DNA, údajně obdrženým ze zbývajících slin, které Mossos (katalánská policie) vzala zadrženému soudruhovi při simulované dechové zkoušce. Po relativně krátkém zadržení v Madridském vězení Soto de Real, byl soudruh extradikován do věznice v Aachen.
Není to poprvé, kdy zadržený anarchista čelí obtížím vězeňského trestu. Jeho aktuální uvěznění se přičítá k více, než deseti letům, během kterých byl vězněn v Portugalsku, odkud je také původem. Během této doby aktivně bojoval proti zneužívání a porušování lidských práv vězňů, účastnil se hladovek, organizoval s ostatními vězni boj za zlepšení jejich životních podmínek, povzbuzoval vězně k upuštění od drog, díky kterým máji instituce podrobenou vězeňskou populaci a osobně vytvořil objemnou anarchistickou knihovnu, která slouží k politickému vzdělávání vězňů, čímž také navázal na povolání knihkupce, kterému se věnoval již před vstupem do vězení.
Jeho bojovný postoj a solidarita ho opakovaně umístila do hledáčku institucí, na posledy jako jednoho z 25 obžalovaných ze známé vzpoury Caixas*. Po propuštění z vězení se přestěhoval do Barcelony, kde byl aktivním členem anarchistického hnutí.
Nyní čelí spolu se zatčenou soudružkou v dubnu, budoucímu jednání soudu, ve kterém bude souzena jeho údajná účast na vyvlastnění banky v listopadu 2014.
Tím se stává již třetím obviněným v případu, který německá policie nazývá „sérii loupežných přepadení“ která se uskutečnila v Aachen v letech 2012 a 2014.

Svoboda všem obviněným z vyvlastnění bank v Německu!
Svoboda všem uvězněným a pronásledovaným bojovníkům!

(*) K této vzpouře došlo v březnu 1996. Rostoucí vlna bojů devadesátých let, ve kterých hráli hlavni roli vězni portugalských věznic, vyvrcholila ve veřejnou vzpouru ve věznici Caixas, jedna z nejvíce přelidněných věznic v Portugalsku. Místo, kde po pádu diktatury, bylo nejvíce evidentní nedodržování vyhlášených práv. Protest, který se nedovolával o mnoho víc, než minimální uplatnění těchto ústavních práv, byl potlačen brutálním zbitím 180 stávkujících vězňů.

06. 07. 2016.  Nizozemská policie zatkla další soudružku stíhanou za vyvlastnění kanceláře Aachener Bank z léta 2013, policejní akce, která je spojena i s dalšími dvěma loupežemi, ke kterým došlo v tomtéž městě. Posledním z nich je útok na Pax Bank, za který je obviněná soudružka zadržená v Barceloně.
Anarchistka zadržená v Amsterdamu byla zatčena už dříve a to v létě 2015 na hranici mezi Řeckem a Bulharskem (na základě evropského zatýkacího rozkazu z Aachen). Po několika měsících ve vazbě v Bulharsku a Německu, byla obviněna a propuštěna. Podle německého tisku je vydaný zatykač založený na nalezených stopách DNA zanechaných při bankovní přepadení  Aachener Bank. Tyto stopy by měli byt shodné s jejím genetickým profilem. Při loupeži kde si ozbrojená skupina z trezoru odnesla všechny peníze, nebyl nikdo zraněn.
15. 09. 2016. Amsterodamský soud rozhodl, v souladu s požadavkem německého státu o její extradici do Německa. Kde po několika měsíčním vyšetřování bylo ustanoveno devět soudních zasedání za účelem jejího odsouzení.

Hlavní líčení se bude konat ve dnech 4, 17 a 21. listopadu a 1, 5, 8 a 13. prosince 2016 v Aachen.

 ZA MEZINARODNÍ SOLIDARITU!!!

 

kontaktní formulář

Posted in A-info.

Tagged with , , .