Skip to content


Okupace ústředí strany SYRIZA v solidaritě s hladovkáři (Atény)

Dnes 8. března okupujeme ústřední kancelář vládnoucí SYRIZY v ulici Koumoundourou. Solidárně stojíme za hladovkáři, politickými vězni v Řecku, a požadujeme, aby byly splněny jejich požadavky.

1. Zrušení protiteroristické zákona A, článek 187, zákon 2001 (kriminální organizace)
2. Zrušení protiteroristického zákonu B, článek 187 A, zákon 2004 (teroristické organizace)
3. Zrušení “kapucového zákon” (činy spáchané se zakrytými fyzickými rysy)
4. Zrušení právního rámce pro věznic typu C
5. Okamžité propuštění vězně Savvase Xirose (obviněného z účasti v organizaci 17. listopad), a to ze zdravotních důvodů.
6. Proti kriminalizaci rodinných příslušníků členů revoluční organizace Conspiracy of Cells of Fire.

Anarchisté v solidaritě s politickými vězni

Přeloženo z: http://325.nostate.net/?p=15150


 

Okupace skončila v noci z neděle na pondělí, vězni ale v hladovce pokračují. Začali ji držet s cílem zrušit vysoce střežená vězení, která v loňském červenci zavedla minulá vláda. Vězení typu C, jak mu říkají, je určeno pro vězně, kteří byli odsouzeni k více než deseti letům vězení a byli usvědčeni z terorismu, vraždy, zrady, vydírání nebo loupeže a byli při tom členové zločinné organizace. Ve výsledku proto jde hlavně o militantní anarchisty a vězně, kteří se bouří nebo drží hladovku, jako je tomu právě nyní nebo jako se to dělo 23. 6. 2014, kdy na protest proti tomuto typu vězení drželo hladovku na 4500 vězňů po celém Řecku.

Vězni v tomto novém typu věznic mají být drženi pod nejvyšším dohledem často v úplné izolaci. Výrazně omezený je proto kontakt s vnějším světem, vyloučeno je jejich podmínečné propuštění nebo právo strávit nějaký čas mimo věznici. Omezený má být taky přístup k práci, vzdělávacím programům a cvičení. Tato „Řecká Guantánama“ má spravovat speciální policejní jednotka, a ne soudní moc. První zařízení Domokos, které bylo přeměněno na vězení typu C, nabylo účinnosti nedávno a již vězní několik anarchistů – jmenovitě členy organizace Revoluční boj Nikose Maziotise a Kostase Gournase, člena organizace 17. listopad Dimitrise Koufontinase a dále anarchisty Yannise Naxakise and Grigorise Sarafoudise.

Záminkou pro vytvoření tohoto typu věznic byl útěk člena organizace 17. listopad Christodoulose Xirose v lednu roku 2014 (Více na: http://jailbreaking.noblogs.org/post/2015/01/06/nelitostny-kamarad-christodoulos-xiros-byl-chycen-policii-recko/). Letos byl Xiros chycen znovu. Podle některých zpráv měl se členy CCF plánovat útěk z vězení. Od té doby policie zatkla řadu lidí, kteří s ním údajně spolupracovali. Tato zatčení se týkají dokonce i rodinných příslušníků zadržených. CCF na to v reakci začala svou vlastní hladovku (http://jailbreaking.noblogs.org/post/2015/03/04/ccf-zahajili-hladovku-k-ochrane-svych-pribuznych/).

Přeloženo z: http://libcom.org/blog/anarchists-occupy-syrizas-headquarters-08032015 a dalsich zdrojů.

 

přes kontaktní formulář

Posted in A-info, Anarchist black cross.